Gazy cieplarniane i nie tylko

Gazy cieplarniane codziennie przedostają się do naszej atmosfery. Ograniczenie poprzez wprowadzenie wiele przepisów Unii Europejskiej i tak wpłynęło na zmniejszenie ich emisji. To jednak zdecydowanie za mało, bo nadal f-gazy są obecnie w wielu urządzeniach. Klimatyzacja, z której korzystamy w domu czy w samochodzie mamy specjalny czynnik. To właśnie w tym czynniku są gazy cieplarnianie. Warsztaty samochodowe, które prowadzą napełniania i naprawę klimatyzacji korzystają ze specjalnych urządzeń. To pozwala na odsysanie starego czynnika i wpuszczanie nowego, a to wszystko bez przedostawania się tej substancji do atmosfery. Skoro już musimy korzystać z gazów cieplarnianych to warto ograniczać ich przedostawanie się do środowiska. Sprawa jest bardzo poważna i nie można jej bagatelizować.
W czym jeszcze znajdują się f-gazy?
Urządzenia gaśnicze mają specjalny środek, który zawiera gazy cieplarnianie. Rozpuszczalniki wykorzystywane do mycia części samochodowych, ale i takie, które wykorzystywane są do mycia płytek elektronicznych zawierają szkodliwe dla środowiska substancje. Lista jest bardzo długa, dlatego pokazuje to, że nie jest wcale łatwo nagle odejść całkowicie od gazów cieplarnianych będących głównym składnikiem wielu czynników. Nie oznacza to jednak, że f-gazy mają cały czas nam towarzyszyć. Trzeba robić wszystko żeby je w najbliższym czasie całkowicie zastąpić czymś, co nie będzie szkodziło środowisku naturalnemu i nam.
Certyfikaty
Osoby mające styczność z gazami cieplarnianymi muszą przechodzić specjalne szkolenia kończące się egzaminem i wręczaniem certyfikatu. Ten certyfikat jest bezterminowy, co oznacza, że każdy pracownik musi go zrobić tylko jeden raz. Szkolenia prowadzone są przez wykfalifikowaną kadrę przedstawiającą wszystkie zagrożenia, jakie płyną z korzystania z takich urządzeniach zawierających f-gazy. Kursy są przewidziane nie tylko dla monterów urządzeń, ale również dla osób, które je usuwają i naprawiają.
Bardzo dobrą wiadomością jest to, że już od 2020 roku będzie obowiązywał całkowity zakaz korzystania z gazów HFC w urządzeniach takich jak klimatyzacja przenośna. Dwa lata później przepisy ten będzie dotyczył hermetycznie zamkniętych chłodziarkę. Od 2017 urządzenia, które kupujemy, a które zwierają gazy cieplarniane muszą być bardzo dobrze opisane. Naklejki muszą być w widocznym miejscu i nie można ich usuwać. Tym samym świadomość konsumentów rośnie, bo widzą, że urządzenia przez nich kupowane są mniej lub bardziej przyjazne dla środowiska.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *